Медията на скритата истина. За нещата каквито са!

В Швейцария ще се проведе референдум в защита на парите в брой

Швейцария успя да събере необходимия минимум подписи за провеждането на референдум против безкешовото общество. 

На фона на насажданите настроения за неизбежност на глобализацията, дигитализацията, хибридизацията и прочие, Швейцария стои като една от европейските държави, които по свой начин се съпротивляват на промени, които не са в техен интерес. 

Както знаем, швейцарската политическа система се характеризира с много високо ниво на гражданско участие. Един от стълбовете на пряката демокрация в държавата е принципът на народната инициатива, който позволява на гражданите да предложат пълна или частична реформа на конституцията. За да бъде валидна, една инициатива трябва да събере поне 100 000 подписа на граждани в рамките на 18 месеца. След това се преминава към общонационално гласуване. Според швейцарската система на пряка демокрация предложението ще стане закон, ако бъде одобрено от гласоподавателите, въпреки че правителството и парламентът ще решат как да се прилага този закон.

Референдум в защита на парите в брой

Обявените намерения на много от правителствата по целия свят за въвеждането на дигитална валута на централната банка (CBDC) предизвиква опасения у доста хора, въпреки масираната информационна кампания за успокоението им. Европейската комисия специално обяви, че предвижданото дигитално евро ще бъде просто една алтернативна валута, наред с другите (подобни изявления бяха направени за дигиталния долар в САЩ, дигиталната рубла в Русия и т.н.) 

В Швейцария обаче искат и конституционни гаранции, че един ден дигиталните пари няма да станат единствена възможна форма на разплащане. Движението за свободна Швейцария (FBS) иска клауза, добавена към валутния закон на Швейцария, която урежда начина, по който централната банка и правителството управляват паричното предлагане, постановявайки, че „достатъчно количество“ банкноти или монети винаги трябва да остава в обращение. Авторите на инициативата са загрижени за разпространението на електронните транзакции и се опасяват, че в крайна сметка парите в брой ще бъдат премахнати. Те виждат тази тенденция като риск за свободата, особено поради увеличените възможности за наблюдение и контрол.

„Ясно е, че… освобождаването от пари в брой засяга не само въпросите на прозрачността, простотата или сигурността… но също така носи огромна опасност от тоталитарно наблюдение“, казва президентът на FBS Ричард Колър на уебсайта на групата. „Парите са свобода“, според поддръжниците на инициативата, което я прави „абсолютен приоритет за Швейцария“. Движението се опасява от пълна дигитализация на паричните транзакции и предлага всеки ход за премахване на швейцарския франк да трябва да бъде одобрен от хората и кантоните.

Движението е събрало 157 000 подписа, като повече от 111 000 от тях вече са валидирани, което значи, че е отворен пътят към национален референдум по въпроса. 

Резерви и към електронната лична карта

Интересно е, че швейцарците проявиха съпротива и при въвеждането на други елементи на цифровизация. На 10 март 2021 г. отново чрез референдум беше отхвърлено приемането на Федералния закон за услугите за електронна идентификация (Е-ID). 

Тъй като държавата не се отказва от въвеждането на електронни документи за самоличност, е изработен нов план, който е подложен на широко обществено обсъждане. Получени са коментари и критики от кантонални администрации, академични среди, бизнес организации, компании и частни лица. На 28 април 2022 г. е публикувана и бяла книга от Digital Switzerland като принос към дискусията от много различни експерти в частния сектор. Тя обединява различните гледни точки на технологиите, бизнеса, администрацията, потребителите и закона.‍ Единодушно е решено, че данните трябва да се съхраняват децентрализирано, електронната лична карта ще се издава на доброволна основа и може да бъде отменена впоследствие по искане на лицето, притежаващо самоличността.‍

‍Федералното правителство очаква изпращането на новия закон за електронната идентификация през есента на 2023 г. и началото на парламентарната консултация до края на 2023 г. Въвеждането на пълноценна национална електронна лична карта няма да стане поне до 2025 г.

Виждаме как общественото мнение не отменя намеренията на правителството, но успява да ги промени до приемлива за себе си степен. 

Електронното здравно досие също среща съпротива

Първоначално заявените през 2018-2019 г. намерения на правителството за въвеждането на електронното здравно досие са то да става доброволно, но тъй като нито лекарите проявяват ентусиазъм за това, нито пациентите, е решено да се прояви лек натиск. От 2020 г. всички болници в Швейцария са задължени да предлагат електронни досиета (EPD) на своите пациенти. 

Неотдавнашно проучване на Deloitte показва, че две години след въвеждането на тази система, 45% от хората в Швейцария не желаят техните лични здравни данни да се съхраняват или споделят дигитално. Аргументите са същите, които могат да се чуят и в България – опасения от увеличен обхват за злоупотреба, липса на контрол върху данните и заплахата от правителствено наблюдение. 

Швейцария не се обвърза и с Европейския съюз

Струва си човек да се замисли защо една държава с централно европейско местоположение отказва да се присъедини към Европейския съюз или еврозоната. 

Правителството на Швейцария подава молба за присъединяване към ЕС през май 1992 г. Въпреки това на референдум, проведен през декември 1992 г., народът на Швейцария отхвърля членството в Европейското икономическо пространство с 50,3% срещу 49,7% и правителството решава да спре преговорите за членство в ЕС. След няколко нови опита не е постигнато обществено споразумение по основни въпроси и през 2016 г. Швейцария официално оттегля молбата си за членство в ЕС. Въпреки това чрез двустранни договори тя си осигурява условията за свободно движение на хора, стоки, услуги и капитали, които се прилагат за държавите членки. Швейцария плаща в бюджета на ЕС и реално е един неофициален член на ЕС, без обаче да бъде легално обвързана. 

Притесненията относно загубата на неутралитет и суверенитет са ключовите проблеми за членството и както се вижда от развитието на съюза през последните години, те са били основателни. Дори съвсем нови проучвания от декември 2022 г. показват, че подкрепата за присъединяване към ЕС е едва 32%.

Борбата е за разширяване на възможностите ни, а не за ограничаването им

В една държава като България, известна с липсата си на независима политика и със следването на чужд диктат, подобна възможност на обществото да влияе върху политическите решения може да бъде ако не пример за следване, то поне пример за информация, че светът съвсем не е така единен и радушно приемащ прокарваните от елитите стъпки към нов световен ред. 

Всички тези форми на неприемане на някои от постулатите на „Четвъртата индустриална революция“ се случват не защото в Швейцария са назадничави, искат да живеят в миналото и са против нововъведенията по принцип. Всъщност виждаме, че швейцарците са се насочили директно към корена на проблема – той не е в това, да се добавят дигитални пари или каквито и да е други нови начини на финансови разплащания към досегашните алтернативи, а в опасността дигиталните пари в някакъв момент да се превърнат в единствени. Дигиталните лични карти, шофьорски книжки, здравни досиета и т.н. да станат единствено средство за идентификация. Цифровизацията на всички лични, финансови и други данни да стане всеобхватна и контролът ѝ да е извън ръцете на обикновените хора. 

И в крайна сметка да се получи не добавяне на възможности и избори, а отнемане на такива.

Тъмбнейл Подкаст Град на Високо

Подкаст: Град на Високо

Виж повече

Последно качени