Медията на скритата истина. За нещата каквито са!

Бустер на бустера – докога?

Честото поставяне на бустерни дози предизвиква тревога по отношение ефективността на имунния отговор.

Какво казват Европейските институции

Регулаторните органи на Европейския Съюз предупреждават, че честите бустерни дози срещу КОВИД-19 могат да имат неблагоприятен ефект върху имунния отговор и да не са полезни. 

Според Европейската агенция по лекарствата (EMA) поставянето на бустерни дози на всеки четири месеца може да доведе до отслабване на имунния отговор и умора у хората. Вместо това се препоръчва държавите да оставят по-голям времеви интервал между дозите и да ги обвържат с началото на студения сезон във всяко полукълбо, като следват правилата, действащи при грипните ваксинационни кампании.

Безпомощността при овладяването на Омикрон и отчаяните мантри за бустерни дози

Тази препоръка на ЕМА идва в момент, когато държавите от ЕС обмислят възможността да предложат на гражданите си втора бустерна доза (общо четвърта при двудозовите ваксини) в опит да осигурят допълнителна защита срещу лавинообразното нарастване на заразените с Омикрон. Това се случва и в страни с над 70%–80% ваксинирано население като САЩ, Франция, Нидерландия, Обединеното Кралство, Испания. За придобиването на стаден имунитет при 70%–75% ваксинирано население вече не се говори, въпреки първоначалните уверения. 

Израел стана първата държава, в която започнаха да поставят втора бустерна доза на гражданите над 60 г. възраст. За момента от Обединеното кралство заявяват, че първите бустерни дози осигуряват добро ниво на защита, но и че ще анализират отново данните в процеса.

Ежегодно ваксиниране? Нови ваксини?

Бустерните дози могат да се поставят веднъж или два пъти, но не са нещо, което да мислим, че може да се прави постоянно”, казва Марко Кавалери, директор в ЕМА на отдела за Биологични заплахи и ваксинационни стратегии. “Трябва да помислим как можем да преминем от настоящата пандемична обстановка към по-ендемична обстановка”, добавя той.

Европейският регулатор казва също, че орални и венозни антивирусни препарати като Паксловид и Ремдесивир запазват ефикасността си и срещу Омикрон. Агенцията заявява, че може да одобри нова ваксина, насочена към специфичен вариант на вируса, най-рано през април, тъй като процесът отнема от три до четири месеца. Някои от най-големите световни производители на ваксини са потвърдили, че се готвят да произведат ваксини, които да са насочени към нови варианти.

Още през февруари миналата година в интервю за NBC News Главният изпълнителен директор (CEO) на Пфайзер Алберт Бурла казва:

Всяка година вие трябва да отидете да си поставите грипна ваксина. Същото ще бъде и с Ковид. След година ще трябва да отидете да си поставите ежегодната ваксина против Ковид, за да бъдете защитени.” Това са думи, казани още при тестването на бустерната доза, преди да се възприеме почти навсякъде, че тя е необходима. 

Ще искат бустерна доза, за да се водиш ваксиниран

Някои експерти вече предлагат за базова ваксинация да се приемат трите дози. “Мисля, че след 2 или 3 седмици ще спрем да казваме, че хора само с 2 поставени дози са напълно ваксинирани”, казва Робърт Вахтер (Robert Wachter), ръководител на Катедрата по Медицина на Калифорнийския университет в Сан Франциско в онлайн дискусия миналия декември, организирана от вестник “San Francisco Chronicle”. И добавя “Аз мисля, че не са ваксинирани. Ще ми се да бяха. Омикрон ще бъде ярко доказателство за това”. И наистина виждаме, че това е пътеката, по която се тръгва. Хората с две дози няма да се водят ваксинирани и съответно няма да се ползват от привилегиите на зеления сертификат.

Това се потвърждава и от официалните данни. Според ново проучване на Агенцията за Здравна сигурност на Великобритания (UK’s Health Security Agency), цитирано от Ню Йорк Таймс, данните, включващи хора, ваксинирани с Астра Зенека, Пфайзер или Модерна потвърждават, че ваксините, както първоначалните 2 дози, така и бустерната, са по-малко ефективни срещу Омикрон и по-бързо губят ефикасност. При хора, ваксинирани с 2 дози на Астра Зенека и с бустерна на Пфайзер, след 10 седмици ефикасността на бустерната спада с 65%, а бустерната на Модерна след 9 седмици спада с 55%. При хора с 3 дози на Пфайзер след 10 седмици ефикасността на бустерната доза спада с 55%. Но очевидно това не е достатъчно, за да се признае провалът на “ваксинация по време на пандемия”, за който мнозина епидемиолози предупреждаваха още при появата на т. нар. ваксини. 

Към какво ни водят

Толкова за предишните твърдения, че 2 дози са достатъчни. Както изглежда, и една бустерна доза също ще се окаже недостатъчна, за да компенсира силно намаляващата във времето уж ефикасност на първите две. После и трета няма да е достатъчна. Както те си казват – бъдещето е в ежегодното приемане на бустери.

Но всичко това се интерпретира удобно, за да се въведе нов начин на живот – пълна зависимост от фармацевтичните компании, постоянно ползване на техните препарати. Колко всъщност бъркат в имунната ни система, за тях няма значение.

А предупреждението от ЕМА показва две неща – колко всъщност не са наясно с последиците от уж “безопасните ваксини”, както и колко не смеят да застанат против налагането на “новите препарати”, въпреки техните собствени данни.

Човек се чуди след като тези “ваксини” се сравняват с грипните ваксини и след като е явна несигурността в това какъв точно е резултатът след т. нар. ваксинация, в крайна сметка защо е този натиск към неваксинираните? Все пак те са контролната група (база за сравнение) – тук ще напомня, че препаратите са все още в трета фаза на изпитване. А може би все пак точно в това се крие отговорът.

Богари Медия
Богари Медияhttps://bogari.bg/
Bogari Media - Медията на скритата истина - за нещата каквито са!
Тъмбнейл Подкаст Град на Високо

Подкаст: Град на Високо

Виж повече

Последно качени