Bank of England има намерение да разработи цифров аналог на британската лира, който да се контролира от Централната банка (Сentral Bank Digital Currency – CBDC).
Съветът за данъчна реформа (Tax Reform Council) реагира с предупредителна кампания против въвеждането на дигиталните пари, като счита, че това би представлявало заплаха за поверителността на личните данни и би довело до твърде инвазивни промени в данъчната система. Основната цел на мозъчния тръст е да образова хората относно тревожния потенциал за „по-голям правителствен мониторинг“ и повишена опасност от кибератаки върху паричната система на страната.
Подраниха ли с подготовката за въвеждане на дигитален паунд от Bank of England
CBDC е дигиталната валута на централните банки, която се използва за дигитални плащания.
От Bank of England обявиха, че наричат британската версия на CBDC дигитален паунд, известен също като „дигитален стерлинг“ или дори „Бриткойн“.
Поясниха също, че дигиталният паунд не е криптовалута, нито криптоактив, защото за разлика от криптовалутите, които се емитират частно, дигиталният паунд ще бъде емитиран от Bank of England и ще бъде подкрепен от правителството. Именно това обаче разтревожи експертите от Съвета за данъчна реформа и ги предизвика да анализират възможностите за по-голям правителствен контрол.
Признавайки, че е твърде рано да се реши дали да се въведе дигиталният паунд, от Bank of England все пак са убедени, че подготвителната работа е оправдана. Освен това както Министерството на финансите, така и от банката вече набират служители за длъжности, свързани с британската CBDC.
Министерството на финансите и Bank of England уверяват, че се ангажират да потърсят мнението на всички заинтересовани страни по време на консултациите и излизат с консултативен документ.
Критиките към въвеждането на дигиталния паунд
Икономистите от Съвета за данъчна реформа отбелязват, че „изборът на Bank of England, с прицел към британска дигитална валута, поставя редица много важни въпроси“.
Според тях всяка лична транзакция, извършена с помощта на CBDC, ще бъде регистрирана в частната блокчейн книга, поддържана от Bank of England, което би предоставило на данъчните безпрецедентен достъп до финансовата история на физическите лица. В свое прессъобщение икономистите предупреждават, че това вече се случва в Китай с дигиталния юан.
„Това обвързва още повече монетарната с политическата система, която създаде огромни проблеми в миналото и продължава да го прави и в настоящето. Вместо това ние трябва да си поставим за цел да държим парите далеч от политиката.“
Такива са и опасенията на британската крипто общност, която също откровено се противопоставя на въвеждането на CBDC и дигиталния паунд.
Джордан Уокър, съосновател на Bitcoin Collective, смята, че „разгръщането на CBDC в Обединеното кралство е рисковано на редица фронтове“. Според него това би осигурило много силно влияние на правителството и централната банка върху паричната система. Той вярва, че в Обединеното кралство са „много по-близо да въвеждането (на дигиталната валута), отколкото мнозина предполагат“ и че без достатъчно разяснения по темата, „много хора в тази страна несъзнателно ще бъдат всмукани от този дигитализиран паричен контрол.“
В социалните мрежи обаче обръщат внимание на следния факт: от централната банка твърдят, че дигиталния паунд ще бъде програмируем и в началото ще може човек да държи ограничено количество в сметката си (до 20 000 паунда по неофициални данни). Това отваря темата за сценарии с бъдещо ограничаване на харченето и създаването на система с дажби (позната от соца като купонна система). Неведнъж е имало призиви за такава система (system for rationing) с цел борба с „климатичните промени“, както и опасения за предстояща глобална рецесия. Именно в подобни възможности, които отваря т.нар. Cashless society, гражданите виждат заплаха за своите свободи.
За рисковете от преминаване към цифровите пари на централните банки (CBDC) и връзката с въвеждането на дигиталната идентичност, четете в обширния материал на Богари Медия по темата.