Медията на скритата истина. За нещата каквито са!

Очакваме ли в САЩ да се изземва частна собственост заради климата

Главният изпълнителен директор на JPMorgan миналата година предложи правителството да конфискува частна собственост, за да ускори инициативите за климата.

Притеснително предложение използва Петата поправка

В годишното си писмо до акционерите през 2023 главният изпълнителен директор на американската банка “Джей Пи Морган Чейс” (JPMorgan Chase) Джейми Даймън предположи, че може да се наложи правителството на САЩ и корпорациите, загрижени за климата, да изземат частна собственост на гражданите, за да осъществят инициативи за климата, докато все още има време да се предотвратят климатичните бедствия. Даймън заяви, че може да се наложи „правителствата, бизнесът и неправителствените организации“ да се позоват на законодателството за принудително отчуждаване, за да получат „адекватни инвестиции достатъчно бързо за мрежови, слънчеви, вятърни и тръбопроводни инициативи“.

Принудително отчуждаване“ е законовата възможност, чрез която правителството на САЩ използва властта си да отчуждава частна собственост за обществено ползване, при условие че предоставя на частните собственици подходяща компенсация. Тази възможност е отразена в Петата поправка на американската конституция. Правителствата обикновено използват този процес за инфраструктурни проекти или други обществени начинания, които служат на по-голямата общност.

В писмото си, в което изтъква успехите на компанията за финансови услуги през 2022 г., както и предоставя на акционерите визия за бъдещето й, Даймън твърди: „Прозорецът за действие за предотвратяване на най-скъпите последици от глобалното изменение на климата се затваря“. И добавя: „Продължаващата война в Украйна разтърсва търговските отношения в Европа и Азия и предефинира начина, по който страните и компаниите планират енергийната сигурност. /…/ Необходимостта да се осигури енергия достъпно и надеждно за днес, както и да се направят необходимите инвестиции за декарбонизация за утрешния ден, подчертава неразривните връзки между икономическия растеж, енергийната сигурност и изменението на климата. Трябва да направим повече и трябва да го направим незабавно“.

Отчуждават се земите под тръбопроводи за CO2

Гласоподавателите в цяла Айова изразиха загриженост, че фермерите в щата могат да бъдат подложени на отчуждаване заради инсталирането на тръбопроводи, ако не се съгласят на доброволни сервитути. 

Три компании – “Съмит карбън сълушънс” (Summit Carbon Solutions), “Невигейтър СО2 венчърс” (Navigator CO2 Ventures) и “Улф карбън сълушънс” (Wolf Carbon Solutions) – предлагат подземни тръбопроводи за преместване на въглероден диоксид (CO2), отделен от етанол и други промишлени дейности от Айова до Северна Дакота или Илинойс. 

Поддръжниците на тръбопровода казват, че намаляването на въглеродния отпечатък на етанола и другите продукти чрез федерално субсидираните тръбопроводи ще ги поддържа жизнеспособни на фона на очакваните по-строги ограничения на въглеродните емисии за борба с изменението на климата. Противниците казват, че са загрижени за безопасността и щетите върху земята си от тръбопроводите. Според тях по закон принудителното отчуждаване има за цел да вземе частна собственост за обществена полза, но тук няма налице обществен интерес, а частен. 

Организирана съпротива от фермерите

Щатска коалиция се сформира в Южна Дакота, за да настява за ограничения върху използването на принудителното отчуждаване при проекти като тръбопроводи за въглероден диоксид. Президентът на Съюза на фермерите Дъг Сомбке заяви, че коалицията ще се застъпва за правата на собственост като цяло. Но създаването ѝ е в отговор на завеждането от страна на компанията Summit Carbon Solutions на дела срещу повече от 150 собственици на земя за предложен тръбопровод за въглероден диоксид в няколко щата. 

„Само защото подадете заявление за разрешително, това не означава, че можете да навлезете на чужда земя“, настоява Сомбке. Според него определението за „обществена употреба“ ще бъде разширено отвъд първоначалното си значение, ако се позволи на компании като Summit да използват принудително отчуждаване, без да доставят стока, използвана от широката общественост – като вода, газ или електричество. Сомбке каза, че смекчаването на изменението на климата вероятно е „обществена полза“, но въглеродът не е стока, когато е заровен под земята.

Компанията Summit се стреми да улови въглеродния диоксид, отделян от 31 завода за етанол в множество щати, включително Небраска, и да го транспортира в течна форма до подземно място за улавяне в Северна Дакота. Проектът за милиарди долари отговаря на условията за милиарди долари във вид на данъчни облекчения от федералното правителство.

Изопачаването на идеята за “обществена полза” не е от вчера

През 2005 г. Върховният съд на САЩ облекчи възможността на правителството да конфискува частна собственост, като позволи на град Ню Лондон, Кънектикът, да се позове на “принудително отчуждаване” и да конфискува собствеността на притежатели на жилища по причини “необходимост от икономическо развитие на града”. В своето решение съдът определи, че планът за икономическо развитие на града представлява „обществена ползва“ и следователно се квалифицира съгласно клаузата на Петата поправка на Конституцията на САЩ.

Калифорнийската високоскоростна железница, която ще бъде завършена през 2030 г., също вече е използвала принудително отчуждаване за придобиване на частна собственост, необходима за проекта. Предвижда се калифорнийската високоскоростна железница да намали въглеродните емисии със 102 милиона тона еквивалент на въглероден диоксид за 50 години.

Не е забравена и голяма авария с тръбопровод

Над 40 души влязоха в болница, а повече от 300 бяха евакуирани на 22 февруари 2020 г., след като 61-сантиметров тръбопровод на компанията “Денбъри гълф коуст пайплайнс” (Denbury Gulf Coast Pipelines) се скъса в Сатарша, Мисисипи. Аварията освободи над 31 000 барела CO2. Жителите, които са били изпратени в болницата, са имали симптоми на отравяне с CO2 и недостиг на кислород. Denbury Gulf Coast Pipelines има най-голямата мрежа от тръбопроводи в САЩ, с над 1300 мили (2092 километра) тръбопроводи за въглероден диоксид.

В този ред на мисли притесненията на стотици фермери, че под тяхната или под земята на съседите им може да тече нагнетен въглероден двуокис, в никакъв случай не е “пренебрежимо невежество”. Още повече, че от научна страна има огромно по мащаб и обратно по сила на “мейнстрийма” течение, че вредата от CO2 силно се преувеличава.

Тъмбнейл Подкаст Град на Високо

Подкаст: Град на Високо

Виж повече

Последно качени