Тук не става дума за качеството на адаптираното бебешко мляко. Става дума за целенасочено обработване на жените в две направления – да не кърмят и да не ползват адаптирано мляко. Мотивът? Като мотив се пробутва отново безумната, гъвкава като пластелин и пасваща удобно навсякъде тема за “климата”. Сега вече и бебетата, които са на адаптирано мляко, прeдставете си, ще убиват нашата планета.
„В момента, според оценките, които успяхме да направим, поне 10% от пазара на млечни продукти в световен мащаб се оказва храни за кърмачета. Това означава, че в САЩ се произвеждат 5 700 метрични тона въглероден диоксид и че 4 300 галона прясна вода се консумират всяка година за хранене на дете. Родителите искат да правят най-доброто за децата си, но не трябва да решават между храненето на децата си и защитата на планетата”, каза Мишел Егер, съосновател и главен изпълнителен директор на Biomilq.
Какво тогава предлагат да ползват майките
Преди да кажа чия е търговската афера, ще кажа какво това мляко, което ще пробутват, не е. То не е истинско. Ама изобщо. Не е расло в гърда. Расло е, подобно на новите „ваксини–менте“, в експериментални лаборатории.
И докато децата на авторите на тия експериментални „свежи идеи“ не отраснат здрави и читави, пиейки същото това менте, нямаме основание да им поверим първото хранене и базовото развитие на нашите деца… Както обаче е видно, когато стана дума за истинска енергийна криза (не тази от медиите, за която подготвяха средния европеец как да не се къпе често и да стои на студено), първи те си направиха изключения и за тока, и за яхтите, и за вноса на руски петрол.
Бил Гейтс и така нареченото му мляко
Някои хора сякаш представляват „индустрия“. Изникват отвсякъде. В случая с Бил Гейтс и неговите фондации очевидно става дума за т.нар. глобални сили зад и над правителствата, които според влиятелните световни кръгове трябва да бъдат новото постдемократично бъдеще на човечеството.
Та ето новото амплоа на Бил Гейтс след ваксините, затъмняването на слънцето и прочее: натиск за за спиране на кърменето и насърчаване на усвояването на Biomilq, клетъчно култивирано „човешко мляко“, направено в лаборатория, заедно с други разновидности на фалшива храна. Използвайки епителни клетки на млечната жлеза, поставени в колби със среда за клетъчна култура, клетките растат и се поставят в биореактор, който според компанията „пресъздава условия, подобни на гърдата“. Този синтетичен, произведен в лаборатория заместител на кърмата, събра 3,5 милиона долара финансиране от инвестиционната фирма на Гейтс Breakthrough Energy Ventures.
Платените медии превръщат кърменето в гротеска
Синтетичната, лабораторно произведена храна не може да се сравни с храната, която идва от природата по отношение на храненето или опазването на околната среда. И когато сме зависими от фалшиви храни, самото ни оцеляване зависи и от шепата компании, които ги произвеждат. Но за да се докараме до тази зависимост, трябва добра реклама и умело сплашване!
Гейтс е допринесъл с поне 319 милиона долара за медиите, включително The Guardian, което му позволява да контролира и диктува какво печатат. Ден след като фондация Гейтс изплаща на The Guardian годишното си финансиране, през май 2022 г., медията пуска хитов материал за кърменето, озаглавен: „Оказва се, че кърменето наистина боли – защо никой не ви казва?“
Тази статия не е единствeна за The Guardian, те постоянстват да дискредитират кърменето и през 2016 и през 2020 г. Не по-малко отвратителна е дългата статия на Washington Post, където една “редова американска майка”, използвайки електронно приложение е изчислила всяка минута, изгубена в кърмене, както и финансов разчет на огромните ѝ загуби по закуски, облекло и удобства за кърмене. Очевиден е изводът в статията, но за по-сигурно той е натъртен в края: „Не всяка майка иска да кърми. Не всеки родител може. Но за тези от нас, които го правят, кърменето е всичко друго, но не и безплатно.“
Почвата на съмнението се подготвя щателно
През април 2021 г. митническата и гранична защита на САЩ („CBP“) конфискува 588 кутии с адаптирано мляко от Европа, тъй като липсвало подходящо етикетиране на хранителните стойности. През февруари 2021 г. служители на CBP казват, че са инспектирали 17 отделни пратки адаптирано мляко за кърмачета от Германия и Холандия, което доведе до предупреждение срещу закупуване на храни за кърмачета онлайн от чужбина. По това време Кийт Флеминг, изпълняващ длъжността директор на полеви операции на CBP в Балтимор, Мериленд, казва в съобщение за пресата:
„Потребителите трябва да бъдат много внимателни, когато обмислят покупката на артикули по интернет от международен източник, защото може да не получат това, което очакват. Хората очакват, че продуктите, които купуват, отговарят на съществуващите закони и разпоредби на САЩ за здраве и безопасност и ще бъдат безопасни за тях или семейството им. Това не винаги е така.“
Докато предупреждава американците да не купуват адаптирано мляко от чужбина, през февруари 2022 г. Агенцията по храните и лекарствата на САЩ обявява бактериално замърсяване в съоръжението на Abbott Nutrition в Стърджис, Мичиган (Abbot Nutrition произвежда около 43% от адаптираната бебешка храна в САЩ).
Възходът на фалшивата храна
„Почти всеки голям преработвател/производител на месо и млечни продукти също е придобил или разработил растителни заместители на месо и млечни продукти, установявайки позиции на пазар, който нараства с приблизително 20% годишно.
Повече от дузина от тези фирми също са инвестирали в стартиращи фирми, които се опитват да комерсиализират отгледаното в лабораторията месо и риба. Междувременно Vanguard и BlackRock – две от най-големите фирми за управление на активи в света – имат инвестиции в почти всички най-големи компании за месо, млечни продукти и фуражи.
Важно е да се разбере, защо всички тези фалшиви месни продукти са абсолютно метаболитно бедствие, свързано с факта, че те използват растителни мазнини за заместване на животински мазнини. Те не само са лишени от важни витамини като витамин А и витамин К2, но са заредени с опасната омега-6 мазнини линолова киселина LA. В някои случаи те съдържат до 10 до 20 пъти количеството, намерено в месото, което ще допринесе радикално за заболявания като диабет, затлъстяване, рак и сърдечни заболявания.“
(из „Политиката на протеина“, доклад на Международната експертна група по устойчиви хранителни системи)
Лабораторно отгледаната храна вещае екологична и здравна катастрофа
През февруари 2021 г. Институтът за добра храна („GFI“), група с нестопанска цел, стояща зад алтернативната протеинова индустрия, публикува технико-икономически анализ на култивирано месо, изготвен от консултантската фирма CE Delft. В него те разработиха модел за намаляване на текущите разходи за производство на култивирано месо до точка, която ще го направи икономически осъществимо в пълномащабни предприятия до 2030 г.
При опитите да се създаде култивирано месо в мащаб, който би бил необходим за изхранване на света, логистичните проблеми са многобройни и вероятно непреодолими. Има отпадъчни продукти – катаболити – тъй като дори култивираните клетки отделят отпадъци, които са токсични. И наличният кислород и хранителни вещества трябва да бъдат адекватно разпределени във всички клетки – нещо, което е трудно в голям реактор. По-бързото разбъркване на клетките или добавянето на повече кислород може да помогне, но това може да причини фатален стрес за клетките.
Екологичните „ползи“ също са нестабилни предвид производството на соя, както и използването на конвенционални енергийни източници. Анализът на жизнения цикъл на GFI установи, че култивираното месо може да бъде по-лошо за околната среда от конвенционално произведените пилешко и свинско месо.
Големите месни и млечни компании доминират във фалшивата месна индустрия
Нарастващият брой фалшиви храни на растителна основа и отглеждани в лаборатория месни компании създават илюзията, че потребителите получават повече избор и хранителната индустрия става все по-малко консолидирана. Всъщност сравнително малко фирми контролират глобалното заграбване на „протеинови“ пазари. Tyson и Cargill, два от най-големите месопреработватели в света, например, са инвестирали в компанията за фалшиво месо Memphis Meats, която също има подкрепата на Бил Гейтс и Ричард Брансън. Други милиардери, инвестирали в фалшиви храни, включват Сергей Брин (Mosa Meat), Питър Тийл (Modern Meadow) и Марк Бениоф (Eat Just).
В изследователска статия, публикувана във Frontiers in Sustainable Food Systems, Филип Хауърд, преподавател в катедрата за устойчивост на общността в Мичиганския държавен университет, и колегите му обясняват, че това сближаване на „протеиновата“ индустрия допълнително застрашава устойчивостта на хранителната система и намалява генетичното разнообразие на добитъка и културите.
Има ли реален недостиг на храни
На фона на украинската криза този въпрос стана доста актуален и спряган от множество политици. Фермерът и историк Джон Люис-Стемпел посочва, че световните фермери вече произвеждат достатъчно храна за глобалното население: „[Всяка] дискусия за глобалната хранителна политика трябва да започне с един ясен факт: няма реален недостиг на храна. Фермерите на планетата вече произвеждат достатъчно храна, за да се погрижат за предвидените 10 милиарда души през 2050 г. Проблемът са отпадъците и разпределението.“
И все пак тласъкът за създаване на фалшиви източници на протеин продължава. В предговора към доклада на Navdanya International „Фалшиви решения, които застрашават нашето здраве и увреждат планетата“ се казва:
„Истинската, богата на хранителни вещества храна постепенно изчезва, докато доминиращият промишлен селскостопански модел причинява увеличаване на хроничните заболявания и влошава изменението на климата. Идеята, че високотехнологичната лабораторна храна „без ферми“ е жизнеспособно решение на продоволствената криза, е просто продължение на същия механистичен начин на мислене, който ни доведе до мястото, където сме днес – идеята, че сме отделени от и извън природата. Индустриалните хранителни системи са принизили храната до стока, до „неща“, които след това могат да бъдат конституирани в лаборатория. В този процес здравето на планетата и нашето здраве са почти унищожени.“